Záchranná akcia Ľadové dolinky

Od večerných hodín 9.11.2013 prebiehala vo Vysokých Tatrách záchranná pátracia akcia po nezvestnom slovenskom horolezcovi.

 Vo večerných hodinách vtedy požiadal o pomoc HZS slovenský 34-ročný horolezec , ktorému počas zostupu v hornej  štvrtine zo Zadného Ľadového štítu smerom do Ľadovej doliny spadol jeho kolega a stratil s ním akýkoľvek  kontakt. Do terénu vtedy odišlo niekoľko horských záchranárov, ktorí neboli v hľadaní horolezca v nočných hodinách úspešní a nakoľko v exponovanom teréne prevládali poveternostné podmienky, ktoré ohrozovali ich bezpečnosť, záchranári sa z terénu vrátili.

Tesne nad ránom dňa 10.11.2013 pokračovala záchranná akcia aj s nasadením vrtuľníka poľského TOPR-u. Počas prvého letu vrtuľník  zobral pomocou palubného navijaka horolezca, ktorého na letecký transport pripravili záchranári HZS. Následne ho vrtuľník odviezol do nemocnice v Zakopanom s podozrením na podchladenie a po ošetrení bol prevezený naspäť na Slovensko. Poveternostné podmienky sprevádzané nízkou oblačnosťou a zlou viditeľnosťou nedovoľovali v tom čase opakovane nasadiť vrtuľník TOPR-u. Následne po zlepšení počasia pokračovalo pátranie aj s vrtuľníkom TOPR-u.

 

Pátrania sa zúčastnilo 20 záchranárov z oblastných stredísk Vysoké Tatry a Slovenský raj. Ani v tento deň neprinieslo pátranie v zlom mrazivom počasí žiadny výsledok. Dňa 11.11. bola o súčinnosť požiadaná aj Letka MV SR, ktorá však pre naďalej pretrvávajúce nepriaznivé podmienky sprevádzané nízkou oblačnosťou v oblasti Tatier, nemohla vrtuľník nasadiť. O lokalizáciu telefónu nezvestného bol požiadaný PZ SR. Lokalizácia bola v tomto prípade neúspešná a ani v tento deň sa záchranárom nepodarilo nezvestného nájsť. Od nasledujúceho rána, 12.11.2013 bolo do akcie nasadených 10 záchranárov HZS spolu s dvoma lavínovými psami. Nakoľko sa podmienky o niečo málo zlepšili, do pátracej akcie bol zapojený aj vrtuľník Letky MV SR, ktorý v horolezeckom teréne vysadil záchranárov. V samotnom exponovanom teréne bola nespevnená nestabilná snehová pokrývka, ktorá miestami vytvárala splazy a drobné lavíny, ktorými boli záchranári ohrozovaní

 

frage | internetové aplikácie © 2014 www.dohor.sk