Vysokohorský duatlon o cenu Žiarskej chaty

Osemasty ročník duatlonu zmenil trať

Osemnásty ročník Vysokohorského duatlonu o cenu Žiarskej chaty sa zmenil. Pamätám si, ako sme sa boli pozrieť na nultom. Koľko bolo pretekárov si nepamätám, viem len, že všetci dostali, čo sa nám ohromne rátalo, a na ďalší ročník sme sa prihlásili viac menej aj preto, aby sme jednu dostali aj my. Myslím, že sme vtedy boli najmladší účastníci lenže na našu veľkú smolu, dostali ceny len tí najlepší :) No poviem pravdu, trošku sme boli sklamaní, ale do dnes si pamätám, že práve v to leto sme začali viac dbať o svoje zdravie. Po večeroch sme nosili mikiny, pili kopu vody aj čajov, behali a bicyklovali okruhy zo Smrečian cez Veternú Porubu a Žiar, vlastne prvý krát sme sa v rámci možností ozaj pripravovali. Poďme však späť k uplynulému ročníku. 

Trať sa výrazne predĺžila. Cyklistický úsek mal svoj štart priamo v obci Žiar a nie pred začiatkom doliny ako tomu bývalo doposiaľ. Porcia asfaltových kilometrov podrástla o tri a vedno s tými predošlými tvorila niečo cez osem kilometrov. Nedávna veterná kalamita a jej následné spracovanie, ktoré stále prebieha, nepomáhajú k lepšej kvalite asfaltky v doline. Na viacerých úsekoch ju za asfaltku môžeme považovať už len pri lepšej predstavivosti. Úzke a hladké plášte na niektorých strojoch pretekárom určite pomohli v úvode trasy zo Žiaru pod dolinu, ďalej sú ich výhody naozaj otázne.

Po prvý krát v súvislosti so zmenou trate súvisí aj nevyhlásenie odmeny za prekonanie rekordu. Na starej vzdialenosti ostal jeho držiteľom český pretekár J.Nazarej  z Author ČR, ktorý v roku 1996 zdolal cestu na Žiarsku chatu za 16 minút a 26 sekúnd. Medzi jednotlivcami ostáva rekordmanom M.Bajčičák z ŠKP Štrbské Pleso s časom 40:32  (16:56 bicykel, 23:36 beh) a do tretice najkratší čas na vybehnutie od chaty do Žiarskeho sedla potreboval v roku 1999 Ivan Bátory z ŠKP Štrbské Pleso, ktorému to trvalo 23 minút a 24 sekúnd.

Z cyklistickej časti asi najťažšie miesto je stúpanie pred štvrtým kilometrom s názvom "esíčko". Cesta sa od koryta Smrečianky vzdiali na pravú stranu a výrazne stúpne nad jej hladinu. Starší si možno budete pamätať, na konci tohto "útrapného" miesta bol kedysi smrekovcový les. Dnes už po ňom niet ani stopy a mám pocit, že s ním odišla aj ohľaduplnosť. Síce sa tu nikdy nezoradili tisícky skandujúcich návštevníkov, ale aspoň sa ľudia ohľaduplne uhli pretekárom. Teraz je to už iné, každý si ide svoje...

Poďme však k podstate. Pretek je to stále krásny v nádhernom prostredí Západných Tatier. Počasie síce neprialo fotografom, ale pre pretekárov bolo tento rok priam ideálne. Žiadna horúčava ani prudké dažde. No a tu si už môžete pozrieť naše video z tohto podareného preteku. 

 

frage | internetové aplikácie © 2014 www.dohor.sk